כך תימנעו מטעויות שמקשות עליכם ללמוד אנגלית [המדריך המלא]

אנגלית היא ללא ספק השפה החשובה ביותר בעולם. סיבה אחת היא התפוצה שלה: מדברים אותה, ברמה כזו או אחרת, כשני מיליון בני אדם (מתוכם כחצי מיליארד בארה”ב, בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד ומדינות נוספות ברמה של שפת אם). סיבה חשובה נוספת היא שרוב הידע הקיים בעולם נכתב בשפה זו, ובהתאם לימודים מכל הסוגים (פורמליים ולא פורמליים) מחייבים את הבנת השפה שהחלה להתפתח במאה ה-5 והגיעה לגרסה המודרנית המוכרת לנו באמצע המאה ה-17.

גם התרבות, על הענפים השונים שלה, מבוססת במידה רבה על אנגלית, ובעולם העסקים שליטה בה היא מפתח קריטי למיצוי הזדמנויות ברחבי הגלובוס.

בהתאם לכך, המודעות לחשיבות רכישת השפה גבוהה, וגם מוקדשים לכך משאבים רבים, ובראשם זמן. למרות זאת, לא תמיד התוצאות משביעות רצון. כדי לשפר את הקריאה, את הכתיבה, ואת הבנת הנשמע והדיבור באנגלית – מומלץ להימנע מהטעויות הבאות.

שפה שנייה ולא שפת אם

טעות נפוצה אחת שמקשה על לימוד אנגלית היא התייחסות אליה כאל שפת אם בזמן שמדובר על שפה שנייה (ולפעמים גם שלישית או אפילו רביעית).

כדאי לדעת שיש הבדל משמעותית בין רכישת שפת אם לבין השגת היכולת לשלוט ברמה גבוהה בשפה נוספת. במקרה של שפת האם, כלומר השפה הראשונה שבה הפעוט לומד להשתמש, המנגנון העיקרי הוא שמיעה וחיקוי. אנחנו שומעים את ההורים שלנו ואת הסביבה באופן כללי, בהתחלה מחקים את הצלילים ואז בהדרגה לומדים להבין את המשמעות של כל מילה ולהשתמש בה באופן נכון. בלמידה זו יש מרכיב משמעותי של ניסוי וטעייה, וכן של הדרגתיות כשהעשרת אוצר המילים נמשכת למעשה לאורך כל החיים. בנוסף, רק לאחר מספר שנים של הבנת הנשמע ודיבור, נרכשת גם היכולת לקרוא ולכתוב.

למידה של שפה שנייה לעומת זאת מתבצעת באופן שונה לחלוטין: הבסיס הוא דווקא הקריאה והכתיבה, ורק לאחר מכן תפותח יכולת הבנת הנשמע ואיתה הדיבור הקולח. בנוסף, למידה על בסיס ניסוי וטעייה היא לא יעילה מספיק, ולכן נדרשת הטמעה מסודרת ומתוכננת מראש על-ידי מומחים.

למה חשוב לתרגל את השפה החדשה?

מרכיב משמעותי נוסף במסגרת רכישת השפה האנגלית חייב להיות תרגול של השפה, לעתים קרובות ככל האפשר. כשפעוט לומד את שפת האם שלו, התרגול מתבצע כמעט כל הזמן – הוא כאמור מקשיב להורים וגם מדבר לא מעט… לאחר מכן, בבית הספר, הוא מתרגל קריאה וכתיבה לא “רק” בשיעורי שפה אלא גם כשהוא לומד תנ”ך, היסטוריה, מדעים, חשבון ובעצם בכל שיעור משתפרת השליטה בשפת האם. גם כל יציאה למרחב הציבורי חושפת את הפעוט והילד לשלל מסרים ואם הוא סקרן, הוא ירצה לדעת מה כתוב בכל מקום או מה המשמעות של מה ששמע.

תרגול אנגלית לעומת זאת מחייב התכווננות לכך. רק אם נבחר להאזין לשירים בשפה הזו או למשל לפודקאסטים שמשודרים בשפת המקור נוכל לתרגל את הבנת הנשמע. צפייה בתוכניות טלוויזיה ובסרטים דוברי אנגלית, עם או בלי תרגום, יכולה גם היא לתרום מאוד למיומנות החשובה הזו. תרגול קריאה אפשרי גם הוא יחסית בקלות, למשל באתרי אינטרנט בתחומים שמעניינים אתכם, אבל דיבור וכתיבה כבר מחייבים צעדים אקטיביים יותר.

לא בלי עזרה

עוד טעות שמקשה על השגת שליטה מלאה בכתיבה, קריאה, הבנת הנשמע ודיבור באנגלית היא הניסיון לעשות זאת בכוחות עצמנו. אמנם במאה ה-21 למידה עצמאית היא אופציה מקובלת בתחומים רבים, אבל כדי ללמוד עוד שפה תוך זמן קצר ככל האפשר, ועל-מנת להגיע לרמה גבוהה, מומלץ להיעזר במורה עם ניסיון רב. בדרך זו מאותרות מיד כל נקודות התורפה וכן ניתן להן מענה אפקטיבי, וקצב ההתקדמות מהיר במיוחד.

(תמונה: artursz / 123RF Stock Photo)
Call Now Button